Մաթեմ

681. Կատարի՛ր գործողությունը։

ա) 44կմ-2կմ 35մ=43կմ 1000մ-2կմ 35մ=41կմ 965մ

62դմ 2սմ-5դմ 8սմ=61դմ 12սմ-5դմ 8սմ=56դմ 4սմ

բ) 82կգ-6կգ 650գ=81կգ 1000գ-6կգ 650գ=75կգ 350գ

62տ 210կգ-2տ 280կգ=61տ 1210կգ-2տ 280կգ=59տ 930կգ

գ) 24 օր-3օր 6ժ=23 օր 24ժ-3օր 6ժ=20 օր 18ժ

12ժ 20ր-2ժ 40ր=11ժ 80ր-2ժ 40ր=9ժ 40ր

683. Հաշվի՛ր 34մ 80սմ երկարությամբ և 18մ 40սմ լայնությամբ ուղղանկյունաձև հողամասի մակերեսի մոտավոր արժեքը՝ նախապես չափսերը կլորացնելով մետրի ճշտությամբ։ 630մ2

684. Գտի՞ր անհայտ բաղադրիչը։

ա) 10656։24=444, 24.444=10656

203=4872։24, 4872։203=24

բ) 3360։32=105, 3360։105=32

3232=168064։52, 3232.52=168064

գ) 28.440=12320, 12320։28=440

3996=222.18, 3996։18=222

688.

բ) Երկու օրում զբոսաշրջիկներն անցան 200կմ ճանապարհ։ Երկրորդ օրը նրանք անցան 3 անգամ ավելի, քան առաջին օրը։ Որքա՞ն ճանապարհ անցան զբոսաշրջիկները յուրաքանչյուր օրում։

Լուծում

3+1=4

200։4=50

50.3=150

150+50=200

Պատ՝. 1-50կմ, 2-150կմ

689.

բ) Երկու թվերի գումարը 560 է։ Այդ թվերից մեկը մյուսից փոքր է 6 անգամ։ Որո՞նք են այդ թվերը։

Լուծում

6+1=7

560։7=80

80.6=480

480+80=560

Պատ՝. 1-80, 2-480

693. Ի՞նչ մնացորդ կստացվի։

ա) (30+1)։3=10 (1մն.)

(30+1)։5=6 (1մն.)

(30+1)։10=3 (1մն.)

բ) (2.3+1)։3=2 (1մն.)

(2.3.4+1)։4=6 (1մն.)

(2.3.4.5+1)։5=24 (1մն.)

690. Եթե 0-ով վերջացող եռանիշ թվի վերջին թվանշանը դեն նետենք և ստացված թվին գումարենք այդ եռանիշ թիվը, կստանանք 264։ Ո՞րն է այդ եռանիշ թիվը։

Պատ՝. 240

Մաթեմ

701. 2-ի բազմապատի՛կ ենք արդյոք հետևյալ արտահայտությունների արժեքները։

գ) 2251+215+212=2678-բազմապատիկ

4527-106-101=4320-բազմապատիկա

1575-24-24=1527-անբազմապատիկ

բ) 1366-114=1222-բազմապատիկ

2136-321=1815-անբազմապատիկ

1562-28=1546-բազմապատիկ

706. Կատարի՛ր առաջադրանքները։

ա) 3լ 450մլ=3450մլ

42լ 50մլ=42050մլ

բ) 7լ 700մլ=7700մլ

48լ 7մլ=48007մլ

702.Կատարի՛ր բաժանումն և ստուգիր։

ա) 375։2=187 (1մն), 187 (1մն).2+1=375

375։5=75, 75.5=375։

375։10=37 (5մն), 37.10+5=375

370։10=37, 37.10=370

բ) 2090։2=1045, 1045.2=2090

2794։5=558 (4մն.), 558.5+4=2794

2790։10=279, 279.10=2790

2797։10=279 (7մն.), 279.10+7=2797

707. Արտահայտի՛ր լիտրով և միլիլիտրով։

ա) 2500մլ=2լ 500մլ

4305մլ=4լ 350մլ

20020մլ=20լ 20մլ

20005մլ=20լ 5մլ

բ) 4700մլ=4լ 700մլ

3830=3լ 830մլ

4050մլ=4լ 50մլ

4004մլ=4լ 4մլ

708.

ա) 1լիտր մեղրի զանգվածը 1կգ 500գ է։ Որքա՞ն է 3լիտր մեղրի զանգվածը։

Լուծում

1500.3=4500

Պատ՝. 4կգ 500գ

բ) 1կգ մեղրը արժե 2500 դրամ։ Որքա՛ն պետք է վճարել 2լ մեղր գնելու համար։ Չմոռանաս, որ 1լ մեղրի զանգվածը 1կգ 500գ է։

Լուծում

1500.2=3000

Պատ՝. 3000 դրամ

709.

ա)Երկու անոթներում միասին կա 1լ ջուր։ Անոթնրից մեկում կա 4 անգամ ավելի ջուր, քան մյուսում։ Որքա՞ն ջուր կա յուրաքանչյուր անոթում։

Լուծում

1լ=1000մլ

4+1=5

1000։5=200

1000-200=800

Պատ՝. 1-200մլ, 2-800մլ

բ) Երկու անոթներում կա միասին 2լ ջուր։ Անոթներից մեկում կա 4 անգամ ավելի ջուր, քան մյուսում։ Որքա՞ն ջուր կա յուրաքանչյուր անոթում

Լուծում

2լ=2000մլ

4+1=5

2000։5=400

2000-400=1600

Պատ՝. 1-400, 2-1600

մաթեմ

743. Գծի՛ր թվային ճառագայթ և նշի՛ր տրված կորդինատնրով կետերը։

752.

ա) Կովը մեկ օրում ուտում է 20կգ խոտ։ Որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ անասնապահին՝ մեկ կովը մեկ շաբաթ կերակրելու համար։

Լուծում

20.7=140

Պատ՝. 140կգ

բ) Կովը մեկ օրում ուտում է 20կգ խոտ։ Որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ անասնապահին 5 կով մեկ շաբաթ կերակրելու համար։

Լուծում

20.5=100

100.7=700

Պատ՝. 700կգ

753. ա) Հաշվ՛ր, թե որքան ջուր է հոսում ծորակից 4 ժամում, գիտենալով, որ 1 ժամում հոսում է 245լ

Լուծում

245.4=980

Պատ՝. 980լ ջուր

բ) Եթե ծորակից 1 ժամում հոսում է 210լ ջուր, ապա քանի՞ ժամում կլցվի 3150լ տարողությամբ ջրավազանն այդ ծուրակով։

Լուծում

3150։210=1575

Պատ՝. 1575ժամում

155. Քանի՞ եղանակով կարող է վաճառողը 48 գրիչը հավասար քանակություններով փաթեթավորել։

Պատ՝. 6 եղանակ՝ 2, 4, 6, 8, 12, 24։

մաթեմ

743. Գծի՛ր թվային ճառագայթ և նշի՛ր տրված կորդինատնրով կետերը։

752.

ա) Կովը մեկ օրում ուտում է 20կգ խոտ։ Որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ անասնապահին՝ մեկ կովը մեկ շաբաթ կերակրելու համար։

Լուծում

20.7=140

Պատ՝. 140կգ

բ) Կովը մեկ օրում ուտում է 20կգ խոտ։ Որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ անասնապահին 5 կով մեկ շաբաթ կերակրելու համար։

Լուծում

20.5=100

100.7=700

Պատ՝. 700կգ

753. ա) Հաշվ՛ր, թե որքան ջուր է հոսում ծորակից 4 ժամում, գիտենալով, որ 1 ժամում հոսում է 245լ

Լուծում

245.4=980

Պատ՝. 980լ ջուր

բ) Եթե ծորակից 1 ժամում հոսում է 210լ ջուր, ապա քանի՞ ժամում կլցվի 3150լ տարողությամբ ջրավազանն այդ ծուրակով։

Լուծում

3150։210=1575

Պատ՝. 1575ժամում

155. Քանի՞ եղանակով կարող է վաճառողը 48 գրիչը հավասար քանակություններով փաթեթավորել։

Պատ՝. 6 եղանակ՝ 2, 4, 6, 8, 12, 24։

Մթաեմ

781.

ա)Ավտոմեքենան գյուղից քաղաք ճանապարհն անցավ 4 ժամում 60կմ\ժ արագությամբ։ Քանի՞ ժամում նա կգնար այդ ճանապարհը, եթե արագությունը մեծացներ 20կմ\ժ-ով։

Լուծում

60+20=80

4.60=240

240։80=3

782. Ավտոմեքենան A վայրից հասավ B վայր 5 ժամում։ Հաշվի՛ր, թե քանի ժամում է անցել A-ից C ճանապարհը՝ գիտենալով, որ A-ից C ճանապարհը 140կմ է, իսկ Cից B ճանապրհը՝ 210 կմ։

Լուծում

140+210=350

350։5=70

140։70=2

Պատ՝. 2 ժամ

784. A և B վայրերից իրար ընդառաջ շարժվեցին երկու հեծյալ։ Հանդիպման պահին պարզվեց, որ A վայրից մեկնողն անցել է 25կմ ճանապարհ։ Կարո՞ղ ես հաշվել, թե այդ պահին որքան էր մյուս հեծյալի հեռավորությունը A վայրից։

Պատ՝. 25կմ։ Հանդիպման պահին երկուսն էլ 25կմ հեռու էին A կետից

Մաթեմ

732. Շինարարները առաջին օրը օգտագործեցին 3 անգամ ավելի ցեմենտ, քան երկրորդ օրը։ Որքա՞ն ցեմենտ օգտագործեցին նրանք երկրորդ օրը, եթե երկու օրում օգտագործեցին 3տ 600կգ ցեմենտ։

Լուծում

3+1=4

3600։4=900

Պատ՝. 900կգ ցեմենտ

733. Երկու հարևան ցանքատարածքներից մեկի մակերեսը 4 անգամ փոքր է մյուսի մակերեսից։ Որքա՛ն է այդ ցանքատարածքներից յուրաքանչյուրի մակերեսը, եթե նրանց ընդանուր մակերեսը 8500 մ2 է։

Լուծում

4+1=5

8500։5=1700

1700.4=6800

Պատ՝. 1- 1700մ2, 6800մ2

734. Երկու անոթներում կա ընդամենը 2լ 600մլ կաթ։ Եթե առաջին անոթից 200մլ լցնենք երկրորդի մեջ, ապա կաթի քանակները անոթներում կհավասարվեն։ Որքա՞ն կաթ կա յուրաքանչյուր անոթում։

Լուծում

2600։2=1300

1300-200=1100

1300+200=1500

Պատ՝. 1-1500, 2-1100

Մաթեմ

803.

ա) Գանձասարի վանքի կառուցման աշխատանքները սկսվել են 1216 թվականին և ավարտել 1238։ Քանի՞ տարում է կառուցվել վանքը։

Լուծում

1238-1216=22

Պատ՝. 22 տարի

բ) Երևանի Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու կառոցման աշխատանքները սկսվել են 1995 թվականին և ավարտվել 2004 թվականին։ Քանի՞ տարում է կառուցվել եկեղեցին։

Լուծում

2004-1995=9

Պատ՝. 9 տարի

804.

ա) Երևանը հիմնադրվել է 782 թվականին։ Ե՞րբ է լրանալու Երևանի հիմնադրման 3000-ամյակը։

Լուծում

3000+782=3782

Պատ՝. 372 թվականին

բ) 1991 թվականին հռչակվեց Հայաստանի Հանտապետության անկախությունը։ Քանի՞ տարեկան է անկախ Հայաստանի Հանրապետությունը։ Ե՞րբ է լրանալու Հայաստանի Հանրապետության անկախության 50-ամյակը։

Լուծում

2021-1991=30

1991+50=2041

Պատ՝. Հ. Հ.-ն 30 տարեկան է, 2041թ-ին Հ. Հ. կդառնա 50 տարեկան

805.

ա) Գրիգորը ծնվել է 2002 թվականի ապրիլի 12-ին, դրանից 2 տարի 22 օր հետո ծնվել է նրա քույրը։ Գտի՛ր քրոջ ծննդյան թվականն ու ամսաթիվը։

Լուծում

2002+2=2004

12+22=34

Պատ՝. 2004թ մայիսի 4

բ) Լևոնը քրոջից փոքր է 3 տարի 15 օրով։ Ե՞րբ է ծնվել քույրը, եթեթ Լևոնը ծնվել է 1998 թվականի օգոստոսի 22-ին։

Լուծում

1998-3=1995

22-15=7

Պատ՝. 1995թ. օգոստոսի 7

806. Պատասխանի՛ր հարցերին։

Քանի՞ դար է անցել Քրիստոսից հետո։ 21 դար

Այժմ ո՞րերորդ դարն է։ 21-րդ դար

1865 թվականը ո՞ր դարի է պատկանում։ 19-րդ դար

Ո՞րերորդ դարում ես ծնվել դու։ Ո՞րերորդ դարում է ծնվել քո պապիկը։Ես ծնվել եմ 21-րդ դարում, իմ պապիկը ծնվել է 20-րդ դարում

810. а-ն մի թիվ է, որը 7-ի բաժանելիս քանորդում ստանում ենք 12, իսկ մնոցորդում մնում է 3։ Ո՞ր թիվն է а-ն։

Լուծւմ

12.7=84

84+3=87

Պատ՝. 87

Մաթեմ

Համարիչ
_________
Հայտարար

Կոտորակի հայտարարը ցույց է տալիս, թե պատկերը քանի մասի է բաժանված, իսկ համարիչը՝ քանի մասն են վերցրել։

1
__ մասը կարդում ենք նաև կես։
2

1
__ մասը կարդում ենք նաև քառորդ։
4

843. Պատկերներից յուրաքանչյուրի նշված մասը արտահայտի՛ր թվերով

1 1 1 1 1 1
___ ___ ___ ___ ___ ___

9 3 6 4 8 6

845. Պատկերի՛ր 2սմ և 3սմ կողմերով ուղղանկյուն և նշի՛ր նրա քառորդ մասը։

846. Պատկերի՛ր 2սմ շառավիղով որևէ շրջան և նշի՛ր նրա կեսը։

847. 1
ա) 1սմ-ը մետրով____ մ
100
1
1դմ-ը մետրով____ մ
10
1
1մ-ը կիլոմետրով_____ կմ
1000
1
1մմ-ը սանտիմետրով____ սմ
10

բ) 1կգ-ը տոննայով___ տ
1000
1
1ց-ը տոննայով___ տ
10
1
1կգ-ը ցենտներով_____ ց
100
1
1գ-ը կիլոգրամով______ կգ
1000

849. Կատարի՛ր գործողությունները։

ա) 12կգ 50գ+41կգ 640գ-11կգ 300գ=53կգ 690գ-11կգ 300գ=42կգ 390գ

24տ 80կգ+12տ 960կգ-5տ 80կգ=37տ 40կգ-5տ 80կգ=31տ 960կգ

Մաթեմ

  1. Ավտոմեքենան գյուղից քաղաք ճանապարհն անցավ 4 ժամում՝ 60 կմ/ժ արագությամբ: Քանի՞ ժամում նա կանցներ այդ ճանապարհը , եթե ընթանար 20 կմ/ժ-ով ավելի արագությամբ:
    Լուծում
    60.4=240
    60+20=80
    240։80=3
    Պատ՝. 3ժ
  2. Միմյանցից 450 կմ հեռավորության վրա գտնվող երկու վայրերից միաժամանակ իրար ընդառաջ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա և հանդիպեցին 3 ժ հետո: Դրանցից մեկի արագությունը 80 կմ/ժ էր: Հաշվի՛ր մյուսի արագությունը:
    Լուծում
    80.3=240
    450-240=210
    210։3=70
    Պատ՝. 70կմ/ժ
  3. Կատարի՛ր գործողությունները
  • 8 լ 250 մլ + 6 լ 45 մլ + 3 լ 750 մլ=14լ 295մլ+3լ 750մլ=18լ 45մլ
  • 5 կմ 250 մ+ 600 մ + 6 կմ 400 մ=11կմ 650մ+600մ=12կմ 250մ

    4. Ծորակից 1 ժամում հոսում է 240 լ ջուր: Քանի՞ ժամում կլցվի 2880 լ տարողությամբ ջրավազանն այդ ծորակով:
    Լուծում
    2880։240=12
    Պատ՝. 12ժ

5.Ավտոմեքենան 80 կմ/ժ արագությամբ A քաղաքից մեկնեց 400 կմ հեռավորության վրա գտնվող B քաղաքը: A քաղաքից դուրս գալուց 3 ժ հետո որքա՞ն կլինի նրա հեռավորությունը B քաղաքից:
Լուծում
80.3=240
400կ-240=160
Պատ՝. 160կմ

Մաթեմ

  1. Գտի՛ր նշված թվի մասը
    • 35-ի 3/7 մասը-35։7.3=15
    • 420-ի 5/6 մասը-420։6.5=350
    • 180-ի 5/9 մասը-180։9.5=100
    • 2000-ի 9/10 մասը-2000։10.9=1800
    • 140-ի 5/7 մասը-140։7.5=100
    • 100-ի 5/5 մասը-100։5.5=100
  2. Հաշվի՛ր
    • 415 կգ-ի 2/5 մասը-415։5.2=166
    • 480 դրամի 5/6 մասը-480։6.5=400
    • 18ժ-ի 2/3 մասը-18։3.2=12
    • 320 լ-ի 6/8 մասը-320։8.6=240
    • 510 մ2-ու 2/17 մասը-510։17.2=60
    • 480 կմ-ի 5/16 մասը-480։16.5=150
  3. Աննա գնել էր 800 գ կարագ: Տորթի համար օգտագործվեց այդ կարագի 3/5 մասը: Որքա՞ն կարագ օգտագործվեց տորթի համար:
    Լուծում
    800։5.3=480
    Պատ՝. 480գ
  4. Սոնան կարդացել է 126 էջանոց գրքի 5/6 մասը: Քանի՞ էջ է նա այդ գրքից կարդացել և քանի՞ էջ է մնացել կարդալու:
    Լուծում
    126։6.5=105
    126-105= 21
    Պատ՝.21
  5. Ավտոմեքենան պետք է անցներ 180 կմ ճանապարհ: Ճանապարհի 2/3 մասն անցնելուց հետո քանի՞ կիլոմետր կմնա նրան դեռ անցնելու:
    Լուծում
    180։3.2=120
    180-120=60
    Պատ՝. 60
  6. Ջրավազանում կար 800 լ ջուր: Այգին ջրելու համար պապիկն օգտագործեց այդ ջրի երեք քառորդ մասը: Որքա՞ն ջուր մնաց ջրավազանում:
    Լուծում
    800։4.3=600
    800-600=200
    Պատ՝. 200լ ջուր
  7. 1 ժամում ծորակից լցվում է 600 լ տարողությամբ ջրավազանի ¼ մասը: Նույն ծորակից  որքան ջուր ջրավազան կլցվի 2 ժամում:
    Լուծում
    600։4.1=150
    150.2=300
    Պատ՝. 300 լ