69
Սևանա լճի խորություն 81մ է։ Եթե Սևանա լճի խորությունը 19 մետրով ավելի լիներ քանի կարգ կունենար այն արտտահայտող թիվը։
լուծում
81+19=100
Պատ 100
81.
լուծում
3×3=9
9+3=12
Պատ12
83․
լուծում
25-4=21
21+25=46
65-46=19
69
Սևանա լճի խորություն 81մ է։ Եթե Սևանա լճի խորությունը 19 մետրով ավելի լիներ քանի կարգ կունենար այն արտտահայտող թիվը։
լուծում
81+19=100
Պատ 100
81.
լուծում
3×3=9
9+3=12
Պատ12
83․
լուծում
25-4=21
21+25=46
65-46=19
ա)733+834-430=1137 դ)374+350-43=681 է)1115-657+47=505
բ)116+6799-78=6837 ե)916-24+125=1017 ը)165-119+1039=1085
գ)458+291-126=623 զ)4910-622+87=4375 թ)1087-291+2537=3333
48.
Առաջին շտեմարանում կար 3100 պարկ ցորեն․ իսկ երկրոդում 750 պարկով ավելի։ Քանի պարկ ցորեն կար երրորդ շտեմարանում, եթե այստեղ եղած պարկերի քանակը 1130-ով պակաս էր, քան առաջին և երկրորդ շտեմարաններում միասին եղածը։
Լուծում
1 կա 3100
2 կա 3100+750
3100+750=3850
3850+3100=6950
6950-1130=5820
30.
1 կա 264-82+177=359
2 կա 305+82-170=217
264-82+177=359
305+83-177=211
31․
միացավ11նավ
գնաց 7 նավ
մնաց 35 նավ
քանի նավ կար սկզբում
35+7=42
42-11=31
Պատ 31 նավ կար
15.ա)54+134=188 ե)1021+1934=2955 թ)673+154=827
բ)222+472=694 զ)235+7=241 ժ)1234+489=1723
գ)24+2515=2539 է)188+42=230 ժա)1162+4894=6056
դ)202+1390=1892 ը)113+469=583 ժբ)4894+1162=6056
21.
Կարմիր զարդատուփում կա 10 մատանի ,կապույտ զարդատուփում 7 մատանիով ավելի իսկ կանաչ զարդատուփում կա 3 մատնիով ավելի, քան կապույտում։ Ընդամենը քանի մատանի կա 3 զարդատուփերում։
լուծում
10+7+3=20
Պատ․,20
22.
Գարնանը այգում տնկեցին 200 ծառ որոցից 48 նռնենինիներ էին,մնացածները դեղձենու։ Դեղձենու տնկիներից 52 չարմաակալեցին։ Այգում քանի դեղձենի ծաղկեց այդ գարանը
լուծում
200 ծառ 48 նռենի
200-48=162 դեղցենի
52-ը չարմակալեցին
162-52=110
այգում մնաց 52 դեղցենի։
25.
լուծում
300-50=250
250-70=180
681. Կատարի՛ր գործողությունը։
ա) 44կմ-2կմ 35մ=43կմ 1000մ-2կմ 35մ=41կմ 965մ
62դմ 2սմ-5դմ 8սմ=61դմ 12սմ-5դմ 8սմ=56դմ 4սմ
բ) 82կգ-6կգ 650գ=81կգ 1000գ-6կգ 650գ=75կգ 350գ
62տ 210կգ-2տ 280կգ=61տ 1210կգ-2տ 280կգ=59տ 930կգ
գ) 24 օր-3օր 6ժ=23 օր 24ժ-3օր 6ժ=20 օր 18ժ
12ժ 20ր-2ժ 40ր=11ժ 80ր-2ժ 40ր=9ժ 40ր
683. Հաշվի՛ր 34մ 80սմ երկարությամբ և 18մ 40սմ լայնությամբ ուղղանկյունաձև հողամասի մակերեսի մոտավոր արժեքը՝ նախապես չափսերը կլորացնելով մետրի ճշտությամբ։ 630մ2
684. Գտի՞ր անհայտ բաղադրիչը։
ա) 10656։24=444, 24.444=10656
203=4872։24, 4872։203=24
բ) 3360։32=105, 3360։105=32
3232=168064։52, 3232.52=168064
գ) 28.440=12320, 12320։28=440
3996=222.18, 3996։18=222
688.
բ) Երկու օրում զբոսաշրջիկներն անցան 200կմ ճանապարհ։ Երկրորդ օրը նրանք անցան 3 անգամ ավելի, քան առաջին օրը։ Որքա՞ն ճանապարհ անցան զբոսաշրջիկները յուրաքանչյուր օրում։
Լուծում
3+1=4
200։4=50
50.3=150
150+50=200
Պատ՝. 1-50կմ, 2-150կմ
689.
բ) Երկու թվերի գումարը 560 է։ Այդ թվերից մեկը մյուսից փոքր է 6 անգամ։ Որո՞նք են այդ թվերը։
Լուծում
6+1=7
560։7=80
80.6=480
480+80=560
Պատ՝. 1-80, 2-480
693. Ի՞նչ մնացորդ կստացվի։
ա) (30+1)։3=10 (1մն.)
(30+1)։5=6 (1մն.)
(30+1)։10=3 (1մն.)
բ) (2.3+1)։3=2 (1մն.)
(2.3.4+1)։4=6 (1մն.)
(2.3.4.5+1)։5=24 (1մն.)
690. Եթե 0-ով վերջացող եռանիշ թվի վերջին թվանշանը դեն նետենք և ստացված թվին գումարենք այդ եռանիշ թիվը, կստանանք 264։ Ո՞րն է այդ եռանիշ թիվը։
701. 2-ի բազմապատի՛կ ենք արդյոք հետևյալ արտահայտությունների արժեքները։
գ) 2251+215+212=2678-բազմապատիկ
4527-106-101=4320-բազմապատիկա
1575-24-24=1527-անբազմապատիկ
բ) 1366-114=1222-բազմապատիկ
2136-321=1815-անբազմապատիկ
1562-28=1546-բազմապատիկ
706. Կատարի՛ր առաջադրանքները։
ա) 3լ 450մլ=3450մլ
42լ 50մլ=42050մլ
բ) 7լ 700մլ=7700մլ
48լ 7մլ=48007մլ
702.Կատարի՛ր բաժանումն և ստուգիր։
ա) 375։2=187 (1մն), 187 (1մն).2+1=375
375։5=75, 75.5=375։
375։10=37 (5մն), 37.10+5=375
370։10=37, 37.10=370
բ) 2090։2=1045, 1045.2=2090
2794։5=558 (4մն.), 558.5+4=2794
2790։10=279, 279.10=2790
2797։10=279 (7մն.), 279.10+7=2797
707. Արտահայտի՛ր լիտրով և միլիլիտրով։
ա) 2500մլ=2լ 500մլ
4305մլ=4լ 350մլ
20020մլ=20լ 20մլ
20005մլ=20լ 5մլ
բ) 4700մլ=4լ 700մլ
3830=3լ 830մլ
4050մլ=4լ 50մլ
4004մլ=4լ 4մլ
708.
ա) 1լիտր մեղրի զանգվածը 1կգ 500գ է։ Որքա՞ն է 3լիտր մեղրի զանգվածը։
Լուծում
1500.3=4500
Պատ՝. 4կգ 500գ
բ) 1կգ մեղրը արժե 2500 դրամ։ Որքա՛ն պետք է վճարել 2լ մեղր գնելու համար։ Չմոռանաս, որ 1լ մեղրի զանգվածը 1կգ 500գ է։
Լուծում
1500.2=3000
Պատ՝. 3000 դրամ
709.
ա)Երկու անոթներում միասին կա 1լ ջուր։ Անոթնրից մեկում կա 4 անգամ ավելի ջուր, քան մյուսում։ Որքա՞ն ջուր կա յուրաքանչյուր անոթում։
Լուծում
1լ=1000մլ
4+1=5
1000։5=200
1000-200=800
Պատ՝. 1-200մլ, 2-800մլ
բ) Երկու անոթներում կա միասին 2լ ջուր։ Անոթներից մեկում կա 4 անգամ ավելի ջուր, քան մյուսում։ Որքա՞ն ջուր կա յուրաքանչյուր անոթում
Լուծում
2լ=2000մլ
4+1=5
2000։5=400
2000-400=1600
Պատ՝. 1-400, 2-1600
743. Գծի՛ր թվային ճառագայթ և նշի՛ր տրված կորդինատնրով կետերը։

752.
ա) Կովը մեկ օրում ուտում է 20կգ խոտ։ Որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ անասնապահին՝ մեկ կովը մեկ շաբաթ կերակրելու համար։
Լուծում
20.7=140
Պատ՝. 140կգ
բ) Կովը մեկ օրում ուտում է 20կգ խոտ։ Որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ անասնապահին 5 կով մեկ շաբաթ կերակրելու համար։
Լուծում
20.5=100
100.7=700
Պատ՝. 700կգ
753. ա) Հաշվ՛ր, թե որքան ջուր է հոսում ծորակից 4 ժամում, գիտենալով, որ 1 ժամում հոսում է 245լ
Լուծում
245.4=980
Պատ՝. 980լ ջուր
բ) Եթե ծորակից 1 ժամում հոսում է 210լ ջուր, ապա քանի՞ ժամում կլցվի 3150լ տարողությամբ ջրավազանն այդ ծուրակով։
Լուծում
3150։210=1575
Պատ՝. 1575ժամում
155. Քանի՞ եղանակով կարող է վաճառողը 48 գրիչը հավասար քանակություններով փաթեթավորել։
Պատ՝. 6 եղանակ՝ 2, 4, 6, 8, 12, 24։
743. Գծի՛ր թվային ճառագայթ և նշի՛ր տրված կորդինատնրով կետերը։

752.
ա) Կովը մեկ օրում ուտում է 20կգ խոտ։ Որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ անասնապահին՝ մեկ կովը մեկ շաբաթ կերակրելու համար։
Լուծում
20.7=140
Պատ՝. 140կգ
բ) Կովը մեկ օրում ուտում է 20կգ խոտ։ Որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ անասնապահին 5 կով մեկ շաբաթ կերակրելու համար։
Լուծում
20.5=100
100.7=700
Պատ՝. 700կգ
753. ա) Հաշվ՛ր, թե որքան ջուր է հոսում ծորակից 4 ժամում, գիտենալով, որ 1 ժամում հոսում է 245լ
Լուծում
245.4=980
Պատ՝. 980լ ջուր
բ) Եթե ծորակից 1 ժամում հոսում է 210լ ջուր, ապա քանի՞ ժամում կլցվի 3150լ տարողությամբ ջրավազանն այդ ծուրակով։
Լուծում
3150։210=1575
Պատ՝. 1575ժամում
155. Քանի՞ եղանակով կարող է վաճառողը 48 գրիչը հավասար քանակություններով փաթեթավորել։
Պատ՝. 6 եղանակ՝ 2, 4, 6, 8, 12, 24։
781.
ա)Ավտոմեքենան գյուղից քաղաք ճանապարհն անցավ 4 ժամում 60կմ\ժ արագությամբ։ Քանի՞ ժամում նա կգնար այդ ճանապարհը, եթե արագությունը մեծացներ 20կմ\ժ-ով։
Լուծում
60+20=80
4.60=240
240։80=3
782. Ավտոմեքենան A վայրից հասավ B վայր 5 ժամում։ Հաշվի՛ր, թե քանի ժամում է անցել A-ից C ճանապարհը՝ գիտենալով, որ A-ից C ճանապարհը 140կմ է, իսկ Cից B ճանապրհը՝ 210 կմ։
Լուծում
140+210=350
350։5=70
140։70=2
Պատ՝. 2 ժամ
784. A և B վայրերից իրար ընդառաջ շարժվեցին երկու հեծյալ։ Հանդիպման պահին պարզվեց, որ A վայրից մեկնողն անցել է 25կմ ճանապարհ։ Կարո՞ղ ես հաշվել, թե այդ պահին որքան էր մյուս հեծյալի հեռավորությունը A վայրից։
Պատ՝. 25կմ։ Հանդիպման պահին երկուսն էլ 25կմ հեռու էին A կետից
732. Շինարարները առաջին օրը օգտագործեցին 3 անգամ ավելի ցեմենտ, քան երկրորդ օրը։ Որքա՞ն ցեմենտ օգտագործեցին նրանք երկրորդ օրը, եթե երկու օրում օգտագործեցին 3տ 600կգ ցեմենտ։
Լուծում
3+1=4
3600։4=900
Պատ՝. 900կգ ցեմենտ
733. Երկու հարևան ցանքատարածքներից մեկի մակերեսը 4 անգամ փոքր է մյուսի մակերեսից։ Որքա՛ն է այդ ցանքատարածքներից յուրաքանչյուրի մակերեսը, եթե նրանց ընդանուր մակերեսը 8500 մ2 է։
Լուծում
4+1=5
8500։5=1700
1700.4=6800
Պատ՝. 1- 1700մ2, 6800մ2
734. Երկու անոթներում կա ընդամենը 2լ 600մլ կաթ։ Եթե առաջին անոթից 200մլ լցնենք երկրորդի մեջ, ապա կաթի քանակները անոթներում կհավասարվեն։ Որքա՞ն կաթ կա յուրաքանչյուր անոթում։
Լուծում
2600։2=1300
1300-200=1100
1300+200=1500
Պատ՝. 1-1500, 2-1100
803.
ա) Գանձասարի վանքի կառուցման աշխատանքները սկսվել են 1216 թվականին և ավարտել 1238։ Քանի՞ տարում է կառուցվել վանքը։
Լուծում
1238-1216=22
Պատ՝. 22 տարի
բ) Երևանի Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու կառոցման աշխատանքները սկսվել են 1995 թվականին և ավարտվել 2004 թվականին։ Քանի՞ տարում է կառուցվել եկեղեցին։
Լուծում
2004-1995=9
Պատ՝. 9 տարի
804.
ա) Երևանը հիմնադրվել է 782 թվականին։ Ե՞րբ է լրանալու Երևանի հիմնադրման 3000-ամյակը։
Լուծում
3000+782=3782
Պատ՝. 372 թվականին
բ) 1991 թվականին հռչակվեց Հայաստանի Հանտապետության անկախությունը։ Քանի՞ տարեկան է անկախ Հայաստանի Հանրապետությունը։ Ե՞րբ է լրանալու Հայաստանի Հանրապետության անկախության 50-ամյակը։
Լուծում
2021-1991=30
1991+50=2041
Պատ՝. Հ. Հ.-ն 30 տարեկան է, 2041թ-ին Հ. Հ. կդառնա 50 տարեկան
805.
ա) Գրիգորը ծնվել է 2002 թվականի ապրիլի 12-ին, դրանից 2 տարի 22 օր հետո ծնվել է նրա քույրը։ Գտի՛ր քրոջ ծննդյան թվականն ու ամսաթիվը։
Լուծում
2002+2=2004
12+22=34
Պատ՝. 2004թ մայիսի 4
բ) Լևոնը քրոջից փոքր է 3 տարի 15 օրով։ Ե՞րբ է ծնվել քույրը, եթեթ Լևոնը ծնվել է 1998 թվականի օգոստոսի 22-ին։
Լուծում
1998-3=1995
22-15=7
Պատ՝. 1995թ. օգոստոսի 7
806. Պատասխանի՛ր հարցերին։
Քանի՞ դար է անցել Քրիստոսից հետո։ 21 դար
Այժմ ո՞րերորդ դարն է։ 21-րդ դար
1865 թվականը ո՞ր դարի է պատկանում։ 19-րդ դար
Ո՞րերորդ դարում ես ծնվել դու։ Ո՞րերորդ դարում է ծնվել քո պապիկը։Ես ծնվել եմ 21-րդ դարում, իմ պապիկը ծնվել է 20-րդ դարում
810. а-ն մի թիվ է, որը 7-ի բաժանելիս քանորդում ստանում ենք 12, իսկ մնոցորդում մնում է 3։ Ո՞ր թիվն է а-ն։
Լուծւմ
12.7=84
84+3=87
Պատ՝. 87